Lót a dvaja anjeli

Taliansky maliar zo 17. storočia

datovanie:
miery: výška 103.2 cm, šírka 80.3 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 2538
tagy: muž anjel modlitba nazi looted art
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Spodobenie sa vymyká známym ikonografickým typom. Namaľovaný je tu starec s rukami zopätými v modlitbe, anjel, ktorý sa k nemu otáča, a jedna málo artikulovaná podobizeň – všetci sú vo výreze polpostáv pred indiferentným pozadím.

V úzkom výreze je možné pozorovať výraz tvárí aktérov z blízka. Gestom aj pohľadom je vyjadrená veľmi koncentrovaná starozákonná postava, pozorne sleduje k nemu obráteného anjela. Androgýnna anjelská bytosť s odovzdaným, ale dôrazným spôsobom a so zdvihnutým ukazovákom ponúka účasť v milosti božej lásky vysloveným varovaním. Hovorí Lotovi o zániku Sodomy a Gomory. Sústredenie je zacielené na stav mysle predchnutej hlbokou devocionalitou. Vyvoláva súcit zážitku, nie však z blížiacej sa hrozby, ale zo spoluúčasti na kresťanskej radosti. 

V netradičnom výreze sú zaznamenané postavy stvárnené takmer po kolená. Dvaja rozhodujúci protagonisti deja sú vysunutí na protiľahlé kraje, do ústredia sa dostáva tvár starca, na ktorej sa zračí jeho zanietenie, a zdvihnutý ukazovák anjela, ktorým je zdôraznené jeho posolstvo. Okrem týchto motívov však vypĺňa centrálnu časť indiferentné pozadie.

Postavy vystupujú z temnoty svitom ostrého svetla. Drapéria sa láme v ostrých záhyboch. Už skôr bol obraz pripísaný Giacomovi Cavedonemu. Vyslovené charakteristiky neodporujú tomuto určeniu,2 no v jeho známej tvorbe sa nenachádza bezprostredná analógia či citácia. 
 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.