Venuša oplakáva Adonisovu smrť

Frans Wouters

datovanie:
miery: výška 81.0 cm, šírka 115.6 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 284
tagy: pes anjel telo strom oblaky koč smrť plač nazi looted art
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Puttá privádzajú spútaného diviaka k Venuši lamentujúcej nad mŕtvym Adonisom. Z oblakov k nim vedie ďalšie putto Venušin koč. Podľa mytológie nestihla Venuša zabrániť smrti Adonisa, hoci ho skôr varovala. Cestou na Cyprus nadobudla zlé tušenie, svoj koč obrátila, ale prišla neskoro.

Adonisa usmrtil psami štvaný diviak (Ovidius 1958, s. 290-317). Podstatné momenty sú umiestnené do prvého plánu, málo artikulovaný zhluk postáv sústredený do stredu obrazu je takmer neviditeľný a možno aj bez významového obsahu. Výrazne osvetlené sú len pre dej bezpodmienečne dôležité momenty. Okrem toho je svetlo využívané len na naznačenie hĺbky scenérie a modelovanie tvarov. Priestor vo výreze je ucelený farebnými kontrastmi, postavenými na dvojici božstiev a z neba prichádzajúcej skupine.

Je takmer isté, že krajinu a postavy nemaľoval ten istý maliar. Nielen v predmete stvárnenia sa figuralista a krajinár – prípadne aj animalista – rozchádzajú, ale aj v spôsobe podania kontúr, modelácie a voľbou rozdielnych farebných odtieňov. Frans Wouters pochádzal z umeleckej rodiny, vyškolil sa v dielni Petera Paula Rubensa (Siegen 1577 – Antverpy 1640), uplatnil sa na viacerých panovníckych dvoroch. V aukčných katalógoch sa často uvádza v spolupráci s inými maliarmi predovšetkým ako figuralista.

Mytologické krajiny dávali priestor imaginatívnemu stvárneniu prírody a aj veľmi osobnému prejavu. Špecializáciou sa zvyšovala efektivita a mohla sa udržiavať kvalita, preto súlad spoločného úsilia viacerých maliarov na jednom obraze je sledovaným kritériom kvality.

Zuzana Ludiková ● ŠVANTNEROVÁ, Jana a kol.: Tieň minulosti / The Shadow of the Past, Bratislava: Neinvestičný fond židovského kultúrneho dedičstva – Menorah, 2013.