Matka (Ružová madona)

Mikuláš Galanda

datovanie:
miery: výška 55.0 cm, šírka 45.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: figurálna kompozícia
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 5240
tagy: matka dieťa láska minimalizmus silueta kubizmus
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Mikuláš Galanda, „intelektuálne najzložitejší zjav“ (Váross) slovenskej medzivojnovej výtvarnej moderny, priniesol do diania druhej polovice 20. a 30. rokov 20. storočia neprehliadnuteľné razantné gesto racionálnej analýzy, experimentátorstva a upriamenosti na riešenie imanentných zákonitostí maliarskeho vyjadrenia. Kontinuálnym úsilím o dosiahnutie dokonalosti formy sformuloval jedinečný autorský koncept, ktorým založil základy celkom novej tradície nášho moderného umenia.

Galanda pochopil a na začiatku 30. rokov i dôsledne explikoval, že „... maľba môže byť zároveň tvorbou sveta novej emotívnej reality i rozumovou analýzou reality sveta skutočného“. (Abelovský) Práve v tomto období namaľoval obraz Matka, pre monochrómnu farebnosť ružových farebných tónov známy pod názvom Ružová madona. Galanda ním potvrdil, že ani pri stvárňovaní intímnych motívov nerezignoval na precíznu konštrukciu obrazovej kompozície obrazu, abstrahovanie tvaru a jasné vymedzenie foriem. Z nešpecifikovaného pozadia dominantne vystupuje neoklasicizujúca figúra matky s dieťaťom v náručí.

Lyrická, mäkká štylizácia oblých tvarov, ich objem a dokonalá maliarska modulácia odtieňov ružovej, striebristej a bielej farby navodzujú ilúziu trojrozmerného priestoru. Maľba patrí nepochybne k najvýznamnejším – a tiež k najčastejšie vystavovaným a reprodukovaným – dielam slovenskej medzivojnovej moderny. Už v čase svojho vzniku obraz patril k ústredným exponátom expozície Národnej galérie slovenskej v Martine a rovnako po začlenení do zbierkového fondu Slovenskej národnej galérie (1975) figuruje v jej zbierkach moderného umenia ako jedno z kľúčových diel.
 

Alexandra Homoľová ● 111 diel zo zbierok = works of art from the collection / Editori Dušan Buran, Katarína Müllerová ; [Katarína Bajcurová]. -- Bratislava : SNG ; Slovart, 2008.