Figurálny výjav - Dvaja pápeži

Giovanni Battista Piazzetta

datovanie:
miery: výška 50.9 cm, šírka 45.1 cm
výtvarný druh: maliarstvo
typ objektu: závesný obraz
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 6300
tagy: muž svätec
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Dve monumentálne pôsobiace spodobenia pápežov sú zaznamenané na obraze kabinetného formátu. V celom výjave dominujú dve postavy, ktoré sú pohľadom nasmerované k divákovi. Ich vzájomný vzťah je v odložených pápežských tiárach pri ich nohách. Nachádzajú sa v oblačnom, bližšie nediferencovanom prostredí. 

Atribúcia Piazzettovi sa zakladá na anonymnej tradícii. Obraz však nikdy nebol publikovaný. V ponuke Piazzettovej dielne boli žánrové obrazy, devočné obrázky s polpostavami svätcov, série dekoratívnych obrázkov a veľké formáty s náboženskými výjavmi. Aj obrázok Dvaja pápeži je zrejme produktom jeho dielne. 

Vymedzujúci, ale nejasne definovaný priestor a izolované blokové ťažké postavy sú vlastné skôr inému majstrovi, Giuseppe Angelimu (1712–1798).

Angeli bol v mnohom závislý od Piazzettovej tvorby, používal však chladnejšie tóny a bol schopný reagovať aj na ďalších súčasníkov, Giovanniho Battistu Tiepola (1696–1770) či Jacopa Amigoniho (1682–1752). Angeli, podobne ako jeho kolegovia, bol opatrný a menej inovatívny pri oficiálnych a prestížnych zákazkách. Často sa vracal k skorším spracovaniam historických a mytologických scén. 

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.