Vinobranie v Modre

Juraj Bartoš

datovanie:
miery: výška 45.8 cm, šírka 30.4 cm
výtvarný druh: fotografia
typ objektu: pozitívstredný formát
materiál: fotografický papier
technika: čiernobiela fotografia
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Aurel Hrabušický
inventárne číslo: UP-DK 4433
tagy: vinobranie hudba oslava alkohol víno pohár fľaša chodník
v kolekciách:
zo súboru: Vinobranie v Modre
objednať reprodukciu

Fotografický súbor 1. máj a jeho odnož Tancujúci autor dopĺňal takmer počas celých osemdesiatych rokov. Od polovice desaťročia naň nadviazal ďalší veľký súbor Vinobranie v Modre, ktorý mal s predchádzajúcim spoločný tematický pôdorys, aj niektoré motívy – tancujúce páry, ľudových spevákov a zabávačov, ako aj okamžité portréty sviatočne oblečených ľudí uprostred davu.

Na rozdiel od samorastlých individualít z petržalského lunaparku tu prevládajú zástupcovia štandardnej vzorky obyvateľstva, ale aj medzi nimi autor zaznamenáva tých, ktorí ho zaujali niečím nezvyčajným – zvláštnou aplikáciou dobovej módy, mimovoľnou mimikou a gestom, bezprostredne odrážajúcim okamžitý psychicky poryv alebo dlhší stav, bez ohľadu nato, či dotyční priamo až vyzývavo hľadia do kamery alebo naopak sú pohrúžení do seba.

Asi na vrcholnej snímke toho druhu sedí na prahu „socialisticky“ zanedbaného chodníka medzi prázdnymi plastikovými pohármi a fľašami chlapík, upíja si z pohára a vôbec si nevšíma dvoch „frontmanov“ dychovky, ktorí sa činia hneď za jeho chrbtom. 

Aurel Hrabušický ● Juraj Bartoš. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2009.