Tak to bolo – tak to je!

Andrej Kováčik

Andrej Kováčik - Tak to bolo – tak to je!

 

Rozhodne najtemnejšou stránkou obdobia slovenského štátu je holokaust: očiernenie, odľudštenie, zvecnenie, okradnutie, odsun a následne likvidácia desať tisícov obyvateľov židovského pôvodu zo Slovenska. Antisemitizmus, odjakživa prítomný v slovenskej kultúre, získal za slovenského štátu oficiálne posvätenie, bol súčasťou kultúrnej i ekonomickej politiky štátu, jedným z dominantných motívov jej propagandy. Protižidovská propaganda pritom prúdila do povedomia („do hláv“) Slovákov všetkými disponibilnými kanálmi. Prostredníctvom dennej i „oddychovej“ tlače, rozhlasového i filmového vysielania, formou štvavých plagátov vylepovaných na plagátovacích plochách, v krčmách či v dedinských výveskách. Dokonca i potraviny (múka, cukor) bývali príležitostne oblepované nálepkami s protižidovskými motívmi a v kinách bežali, na spôsob predfilmových reklám.

Jedna takáto kino-reklama sa zachovala v Múzeu obchodu. Je to vlastne „diapozitívový“ variant propagandistickéo plagátu na vysťahovaleckú tému „Tak to bolo – tak to je!“. V účelovej konfrontácii tu vidíme dva druhy vysťahovalectva: v hornom pláne Žida-vykorisťovateľa, vyháňajúceho chudobných Slovákov za prácou do Ameriky, v spodnej časti krojovaného Slováka, ktorý (akoby na revanš) „naviguje“ Židov do pracovných táborov.

Petra Hanáková ● Sen x skutočnosť Umenie & Propaganda 1939—1945 (Slovenská národná galéria, 2016)

datovanie:
miery: výška 29,7 cm, šírka19,62 cm
výtvarný druh: úžitkové umenie
žáner: figurálno-znaková kompozícia
tagy: Propaganda Holokaust
v kolekciách:
technika: ofsetová tlač
značenie:
inštitúcia: Slovenské národné múzeum - Múzeum v Bratislave

súvisiace diela

pravdepodobne Andrej Kováčik - Hnev národa na ziskožravca! pravdepodobne Andrej Kováčik - Rozsievač kúkoľa pravdepodobne Andrej Kováčik - Nedaj sa pomýliť šuškanou propagandou! Neznámy autor - Propagandistická nálepka Neznámy autor - Nebuď služobníkom Žida Neznámy autor - Protižidovská karikatúra z publikácie: Ctibor Pokorný - Židovstvo na Slovensku Martin Benka - Autoportrét Neznámy autor - Marš zo Slovenska! Neznámy autor - Protižidovská karikatúra z publikácie: Ctibor Pokorný - Židovstvo na Slovensku Neznámy autor - To je on, poznáš ho podľa hviezdy! Viliam Malík - Zo súboru Repatrianti Poľský maliar z 19. storočia - Madona Čenstochovská Viliam Malík - Apolka horí (16.6.1944) Ladislav Roller - Na židovni v Bratislave Mikuláš Galanda - Jadran Cyprián Majerník - Na pohovke Ignaz Josef Weissenberg - Pohľad na Bratislavu zo severu od Mierovej búdy Janko Alexy - Fujaráši (Na Detve) Mikuláš Galanda - Dve ženy Miloš Dohnány - Turistické zátišie Eugen Nevan - Kvetinárstvo pri Olšanoch Ján Mudroch - Ležiaci akt s kvetmi vo vlasoch Štefan Bednár - Vinník Ladislav Mednyánszky - Noční pútnici pri kríži Štefan Bednár - Banská Bystrica Viliam Malík - Pomník Milana Rastislava Štefánika I. Jozef Anton Lántz - Obec Svätý Jur Jozef Anton Lántz - Pohľad na Borinku a hrad Pajštún  Peter Matejka - Hlava dedinčanky Jozef Anton Lántz - Kostol Panny Márie Snežnej na Hlbokej ceste v Bratislave