Symfónia

Anton Jasusch

datovanie:
miery: výška 61.2 cm, šírka 75.5 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: figurálna kompozícia
imaginatívna kompozícia
materiál: lepenka
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Katarína Bajcurová
inventárne číslo: O 2701
tagy: hudba
v kolekciách:
objednať reprodukciu

Tvorbu Antona Jasuscha (1882 – 1965), ústrednej postavy košickej moderny 20. rokov 20. storočia hlboko poznačili traumatizujúce zážitky z frontov prvej svetovej vojny a zo zajateckých táborov. Vrcholné obdobie jeho tvorby spadá do rokov 1920 – 1924. V pustovníckom uzavretí sa pred svetom doslova za niekoľko dní a nocí zrodil – aj v stredoeurópskych pomeroch – jedinečný obrazový cyklus.

Jasuschove monumentálne, figurálno-abstraktné maliarske vízie mali vysoké umelecké ambície. Na jednom viacerých dielach z tohto cyklu (najväčšie z nich Kolobeh života – Putovanie duší nachádza sa na schodisku v susednom objekte Vodných kasární) čítame šifru „Pinx XX“ – „namaľované nie v dvadsiatom roku, ale v dvadsiatom storočí“ ako ju neskôr interpretoval jeho monografista Tomáš Štraus. 

Naliehavým spôsobom v nich „roztočil“ symbolický kolotoč úvah o zrode a zániku nových svetov, o zmysle existencie univerza, našej planéty, ľudstva i človeka, o dobre a zle. Jasuschov obrazový cyklus spustil v čase jeho vzniku búrlivé polemiky o ďalšom smerovaní moderného umenia Slovenska: hovorilo sa o „definitívnom pohrebe romantizmu“, na druhej strane sa stal aj terčom zúrivých nacionalistických útokov. Odhliadnuc od toho – po Jasuschovi už bolo v slovenskom umení všetko inak. Do „poloabstraktného“ transcendentálneho farebného víru je komponovaná aj komorná Symfónia (1922).

Katarína Bajcurová ● Moderna ...to najlepšie čo doma (v galérii) máme... (29. 3. - 30. 9. 2012 : Slovenská národná galéria, Bratislava)