Matematik

Francesco de Rosa

datovanie:
miery: výška 114.0 cm, šírka 93.0 cm
výtvarný druh: maliarstvozávesný obraz
žáner: figurálny motív
imaginatívny motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
inventárne číslo: O 360
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Obraz, na ktorom jeden muž zanietene prezentuje zvitok s čarbanicami, dostal názov Kabalista. Maľba mohla mať pôvodne veľmi konkrétny námet, ale bez známosti kontextu sa javí ako capriccio či fiktívny portrét. Protagonista deja je oblečený veľmi všedne, máločo nasvedčuje tomu, že by mohol byť vykladačom okultnej či ezoterickej vedy. 

Samotný výjav je redukovaný na muža v trojštvrtinovom výreze stojaceho pri stole, nad ktorým rozbaľuje rotulus. Na stole sú položené pero a kalamár. Póza muža je rozporuplná, pohybom celého tela komunikuje konflikt. Do výšky zdvíha zvitok, sám sa však pozerá dole. Písmo a zvitok navodzujú dojem intelektuálnej činnosti, ktorá by skôr anticipovala meditatívnu atmosféru, tu sa však evidentne odohráva nejaká dráma. 

Sýte, žiarivé farby nanášané energickými ťahmi s pastóznymi nánosmi svetla, ako aj sfarbené pozadie, zvýrazňujúce siluetu a vonkajší objem, podobne ako schematicky opakované zaužívané detaily nasvedčujú tomu, že autorom nesignovaného obrazu je benátsky maliar Antonio Zanchi.
 
Témou sa Kabalista približuje k rozmernej maľbe Abrahám učí Egypťanov astrológiu, na ktorej je oveľa tradičnejšie podaný učenec. Bradatý starý muž v tóge a turbane sa skláňa nad glóbom s odpichovátkom v ruke obkolesený poslucháčmi. Z formálneho hľadiska pripomína bratislavský obraz Zanchim stvárnenú Máriu Magdalénu, ktorá je v Madride (Museo del Prado).

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.