Mira Gáberová – If
datovanie:
miery: minutáž 3.004 min
výtvarný druh: iné médiávideo
typ objektu: videonosič
DVD
žáner: imaginatívna kompozícia
vesmírny motív
materiál: DVD nosič
technika: video
farebné video
značenie:
inštitúcia: Nitrianska galéria, NGN
inventárne číslo: F 36
tagy: človek ruka túžba
v kolekciách:

Video If (z anglického „ak, keby“) tvoria tri statické a nezostrihané zábery, každý v trvaní jednej minúty. V prvom zábere vidíme LCD obrazovku a na nej hviezdne nebo, na druhom je ruka a na treťom ľudský chrbát. Do každého zo záberov zasahuje ruka autorky, ktorá sa snaží dotknúť obrazu na LCD obrazovke, pričom v nej zanecháva stopy podobné jazvám.

Slovo „if“ sa bežne používa na vyjadrenie želania. Vo videu autorka poukazuje na významovú rovinu tohto slova, v ktorej sa skrýva určitá dávka neuskutočniteľnosti, zmes túžby a ľútosti nad nemožnosťou jej splnenia. Ruka sa tu chce dotknúť hviezd, túži po kontakte s druhým človekom. Tento dotyk je však nemožný, pretože ide len o virtuálny obraz, v prenesenom význame o spomienku, či len predstavu. Vzniká tu neprekonateľná priepasť medzi želaním a jeho naplnením.

Mira Gáberová sa venuje rôznym médiám (maľba, kresba, fotografia, inštalácia), no ťažiskovým sa pre ňu stal videoart, typický svojou melancholickou, zasnenou atmosférou a osobnou poetikou. Vo svojich videách pracuje s pojmami ako pátos a nostalgia, v ranej tvorbe najmä s ženskými motívmi, symbolmi a zaužívanými klišé s nimi súvisiacimi, v poslednej dobe skúma už aj technické možnosti videa (kompozícia, strihová skladba). Venuje sa úvahám o živote a smrti, o rodovej odlišnosti mužov a žien, o ženskosti, o rôznych stavoch ľudskej mysle a o emóciách.

Omar Mirza ● Virtuálna galéria NG