Oplakávanie Krista

Giovanni Francesco Caroto – autor predlohy, Taliansky maliar z 19. storočia

datovanie:
miery: výška 83.0 cm, šírka 74.0 cm
výtvarný druh: maliarstvo
žáner: náboženský motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 278
tagy: kristus smrť krv smútok
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Subjektom znázornenia je viacfigurálna Pietà, scéna oplakávania Krista Máriami a Jánom Evanjelistom. Nevládne telo Krista, natočené takmer frontálne a skoro vo vertikálnej polohe podopierajú spoločne Panna Mária s Jánom. Mária telo Krista objíma, Ján jednou rukou drží rameno Krista, druhou Máriinu hlavu. Zdesenie sa zračí v tvárach lamentujúcich Márií, žiaľ u Jána a Panny.

Autorom predlohy prezentovanej kópie vytvorenej najpravdepodobnejšie v 19. storočí bol podľa ponuky milánskeho antikvariátu Giovanni Francesco Caroto. S rovnakým určením bol originál predtým v parížskom súkromnom majetku. Medzi odborníkmi nepanuje názorová zhoda ohľadom datovania Michelangelovej (1475–1564) viedenskej kresby s námetom oplakávania Krista (Albertina), ktorá obsahuje viaceré motívy využité Carotom. Z diskusie je zrejmé, že okolo roku 1530 sa Michelangelo zaoberal kompozíciou piety s motívom podopretej hlavy či dominantnou všeobjímajúcou postavou v pozadí.

Giovanni Francesco Caroto, známejší zo súrodencov, pochádzal z umeleckej rodiny činnej vo Verone v prvej polovici 16. storočia. Veľa cestoval a v jeho tvorbe evidujú rôzne ovplyvnenia ďalšími umelcami, predovšetkým však Mantegnom (okolo 1431–1506), ako je tomu aj v prípade prezentovaného diela, neskôr milánskymi nasledovníkmi Leonarda da Vinci (1452–1519) a Raffaelom (1483–1520).

Zuzana Ludiková ● LUDIKOVÁ, Zuzana - BURAN, Dušan. Talianska maľba = Italian Painting. Bratislava : Slovenská národná galéria, 2013. 242 strán. ISBN 9788080591748.