Romantická krajina so štafážou

Nemecký maliar z konca 17. storočia

datovanie:
miery: výška 104.5 cm, šírka 158.0 cm
výtvarný druh: maliarstvoobraz závesný
typ objektu: závesný obraz
žáner: krajina
figurálny motív
materiál: plátno
technika: olej
značenie:
inštitúcia: Slovenská národná galéria, SNG
kurátor: Zuzana Ludiková
inventárne číslo: O 288
tagy: strom svetlo krava oblaky potok nazi looted art skala
v kolekciách:
licencia: Creative Commons License voľné dielo
objednať reprodukciu stiahnuť

Maliar vyplnil stred obrazu dvoma prepletenými stromami, do pozadia kopcovitej krajiny umiestnil dedinu a dej vo vidieckom prostredí dorozprával štafážnymi postavami. V rozvrhu uplatnil systém viacerých priestorových plánov striedaním svetlých a tmavých pásov, zoradil ich v križujúcich sa diagonálach a priehľad do hĺbky uzatvoril horami.

Záznam meniacej sa podoby krajiny zhodne so striedaním ročných období a častí dňa bol primárnym úsilím maliarov tvoriacich okolo polovice 17. storočia, Clauda Lorraina (Champagne 1604 – Rím 1682), Nicolasa Poussina (Les Andelys 1594 – Rím 1665), Gasparda Dugheta (Rím 1615 – Rím 1675). Stanovili nároky, ktoré nadlho ovplyvňovali krajinársku disciplínu (Tyndall 1976; Blunt 1967).

Je zrejmé, že zaznamenaná krajina je fiktívna a nemá ani jednoznačný ráz. Je vzdialená i klasickému ideálu a nemá formálny vzťah ani k hlavným reprezentantom krajinárskej tvorby 17. storočia.

Činnosti vykonávané štafážnymi postavami nemajú zvláštnu spojitosť, predstavené sú každodenné činnosti vidiečanov, jeden rybárči, ďalšieho vidno ako ženie dobytok, iný spí.

Najzreteľnejším úsilím maliara dekoratívneho závesného obrazu je, aj keď v málo pravidelnej priestorovej štruktúre a nevyváženej kompozícii, zachytená obrazová hĺbka a možno aj nezávislosť od často opakovaných predlôh.

Zuzana Ludiková ● ŠVANTNEROVÁ, Jana a kol.: Tieň minulosti / The Shadow of the Past, Bratislava: Neinvestičný fond židovského kultúrneho dedičstva – Menorah, 2013.